20. června 2015 - Ludvík XIV. na zámku Potštejn

Francouzský král na zámku Potštejn


V sobotu 20. června 2015 poctí svojí návštěvou potštejnský zámek sám francouzský král Ludvík XIV - Král Slunce - vzdělaný, distingovaný muž se smyslem pro vznešené vystupování a kultivovaný projev. Plně se vžije do ceremoniální role barokního vládce, který se objeví v divadelním představení v zámeckých interiérech. Ludvík je velkým milovníkem baletu a hudby. Sám se baletu v mládí intenzivně věnoval a údajně tančí velmi dobře. Z důvěrného zdroje nám došla zpráva, že král zde, v Potštejně, možná i zatančí…


Jak bývá zvykem, spolu s ním přijede část jeho dvora. V Potštejně bude pobývat jeho matka Anna Rakouská s přítelem kardinálem Julesem Mazarinem. Objeví se zde i talentovaný hudební skladatel Jean-Baptiste Lully, mj. tvůrce francouzské opery a tragédie lyrique, a také spisovatel Molièr, se kterým je život Ludvíka úzce spjatý. Dále zde potkáte přední milenky Luvíka XIV - Louise de la Vallière a Athénais de Montespa. Také se zde mají objeví ministr války François Michel Le Tellier de Louvois, potom jeden z mnoha královských generálů, má zde být tajemný vědec a mudrc a snad také přijede (pokud nebude mít problémy s hlasivkami) učitel zpěvu dvorních dam. V doprovodu panstva bude i několik služebných (mimo jiné pěkných drben ...).


To je ve stručnosti výčet osob nádherného divadelního představení, které návštěvníky zavedou do doby vlády mladého Ludvíka XIV. a ukážou zde několik epizod ze života francouzského dvora druhé poloviny 17. století. Obrazy ze života Ludvíka XIV. se budou odehrávat v upravených interiérech zámku Potštejn pouze jeden den! 
„Miluji baroko a dobu Ludvíka XIV. To, co jste zde předvedli, předčí jakékoli očekávání“, řekla po loňském představení paní Marie, která přijela do Potštejna až ze Vsetína.

Živé obrazy ze života Ludvíka XIV při svitu svíček v interiéru zámku

Život krále Ludvíka XIV a pohled do doby vrcholného baroka na francouzský dvůr, kde se právě chystá k veliké události, král Slunce zatančí balet. Králův vrchní skladatel Jean Baptiste Lully i jeho žena Madléne, Anna rakouská a kardinál Mazarin, královy milenky Louisa de la Valliere a Athenais de Montespan, generál Vabaun, ministři, dvorní tanečníci a hudebníci, ti všichni na Vás čekají v zámeckých interiérech.

Barokní kratochvíle a radovánky

Dobové pochutinky, pravá horká čokoláda, ukázky barokních tanců a hudby, drezúra koní a další rozmary francouzské šlechty.